Architektura Informacji - Information Architecture IA

 Podstawy architektury informacji

Architektura informacji (IA) skupia się na organizowaniu, konstruowaniu i oznaczaniu treści w skuteczny i zrównoważony sposób. Celem jest pomoc użytkownikom w znajdowaniu informacji i wykonywaniu zadań. Aby to zrobić, musisz zrozumieć, jak elementy pasują do siebie, aby stworzyć większy obraz, jak elementy odnoszą się do siebie w systemie.


Dlaczego dobrze przemyślane IA ma znaczenie

Zgodnie z zastrzeżeniem dotyczącym wyjścia z witryny Petera Morville'a, celem Twojej OW jest pomoc użytkownikom w zrozumieniu, gdzie się znajdują, co znaleźli, co jest w pobliżu i czego się spodziewać. W rezultacie Twoja OW informuje o strategii treści, identyfikując wybór słów, a także informując o projekcie interfejsu użytkownika i projekcie interakcji, odgrywając rolę w procesach tworzenia szkieletów i prototypów.


Co musisz wiedzieć

Aby odnieść sukces, potrzebujesz zróżnicowanego zrozumienia standardów branżowych w zakresie tworzenia, przechowywania, uzyskiwania dostępu i prezentowania informacji. Lou Rosenfeld i Peter Morville w swojej książce Information Architecture for the World Wide Web zauważają, że główne składniki IA:


Schematy i struktury organizacyjne: sposób kategoryzowania i strukturyzowania informacji

Systemy etykietowania: w jaki sposób reprezentujesz informacje

Systemy nawigacji: sposób, w jaki użytkownicy przeglądają lub poruszają się po informacjach

Systemy wyszukiwania: sposób wyszukiwania informacji przez użytkowników

Diagram Venna Lou Rosenfelda i Petera Morville'a przedstawiający ekologię informacji: kontekst, zawartość, użytkownicy Aby stworzyć te systemy informacji, należy zrozumieć współzależną naturę użytkowników, treści i kontekstu. Rosenfeld i Morville nazwali to „ekologią informacji” i zwizualizowali ją jako diagram Venna. Każdy okrąg odnosi się do:


Kontekst: cele biznesowe, finansowanie, polityka, kultura, technologia, zasoby, ograniczenia

Treść: cele treści, typy dokumentów i danych, objętość, istniejąca struktura, zarządzanie i własność

Użytkownicy: odbiorcy, zadania, potrzeby, zachowania związane z poszukiwaniem informacji, doświadczenie

Podspecjalizacje IA

Ponieważ dziedzina OW jest złożona i gdy mamy do czynienia z dużymi systemami informatycznymi, zadanie staje się coraz bardziej masowe, czasami eksperci wybierają specjalistyczną niszę w ramach tej dyscypliny. Niektóre przykłady specjalizacji IA obejmują skupienie się na schematach wyszukiwania, metadanych, taksonomii itp.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ocena heurystyczna - UX

Audyt User Experience - jak go przeprowadzić?